TEKANNA, silver, märkt Hildbrandt, möjligen Österike-Ungern, 1800-tal. Vikt ca 787 gram.

Rund form. Delvis godronnerad. Pip med drakhuvud och ögon av roda stenar. Trähänkel och knopp. Höjd 18 cm.

Några repor. Hänkel med ytslitage.

Utropspris
5 000 SEK