GLASSERVIS, 57 delar, 1900-talets mitt, guldkant.

Klart slipat glas, målad guldkant, även målad fot på vissa delar. 8 rödvinsglas, 5 vitvinsglas, 9 champagneglas, 9 starkvinsglas, 7 likörglas, 12 selterglas, 5 highballglas samt 2 karaffer varav en med stopp. Rödvinsglas höjd 15 cm. Karaff med handtag 35 cm.

Slitage av guld kant, framförallt på innerkant av vitvinsglas, även vissa andra delar. Enstaka obetydliga kantnagg. Två större nagg i nedre kant av karaff med stopp, och ett mindre nagg i nedre kant av karaff med handtag.

Utropspris
4 000 SEK