Nystilar

Nystilar

BORD, gustaviansk stil, 1900-talets första hälft.

Gråmålat med skuren dekor i trä. Ben med palmetter och kanelyr. Kopplade ben. Skiva av kakelplattor med blomstermotiv, signerade J Leth. Längd 79, bredd 49, höjd 63 cm.

Slitage, färgbortfall. En platta med spricka, ena halvan lös.

Utropspris
2 500 SEK