Mahognyfanerat. Rektangulär skiva, i sargen en större och fyra mindre lådor. Metallbeslag. Längd ca 97, bredd ca 48, höjd ca 78.
Fanérskador, fläckar, smärre sprickor. Ett beslag löst och medföljer separat, beslag saknas. Ett par fanérbitar lösa vilka också medföljer separat. Något omarbetat. Nycklar saknas.