Patinerad metall samt sten. Ett par kandelabrar, för fem ljus. Bordsur med dekor av antikiserande kvinna. Urtavla med arabiska siffror. Höjd 59-61 cm.
Ytslitage, lagningar, skador. Kandelabrarna sneda samt instabila. Uret ej funktionstestat. Nyckel saknas.