Två snusflaskor av porslin resp glas, flakong resp bägare med rik floral emaljdekor, mindre dosa med cloisonnedekor. Höjd 4,5-7 cm.
Slitage, nagg. Flakongen med smärre bucklor. Snusflaskan av glas med spricka och ej ursprungligen tillhörande lockknopp. Snusflaskan av porslin med lös lockknopp som medföljer separat.
Brittiske attachén Paul von Rautenfelt.