Målat. Invändigt daterad 1812. Överdel med dörr samt bakomliggande hyllplan. Underdel med dörr samt bakomliggande hyllplan. Bredd 90. Djup 53. Höjd ca 192 cm. Nyckel finns.
Senare målning. Repor och märken. Färgbortfall. Sprickor.