Mässingsstomme, sex ljusarmar i form av liggande femmor, kaskad upptill. Behängd med piggformade prismor samt keder. Elektrifierad. Diameter 60 cm. Total höjd inklusive ked 140 cm.
Intryckningsskador, prismor saknas, nagg, kompletteringar. Ej funktionstestad.