TAKKRONA, empirstil, 1900-talets början. Höjd 90 cm

Mässingsstomme, sex ljusarmar i form av liggande femmor, kaskad upptill. Behängd med piggformade prismor samt keder. Elektrifierad. Diameter 60 cm. Total höjd inklusive ked 140 cm.

Intryckningsskador, prismor saknas, nagg, kompletteringar. Ej funktionstestad.

Utropspris
500 EUR