GOLVARMATUR, tillskriven Stilnovo, Italien.

Svartlackerat järn och mässing, tre ljuspunkter med olikfärgade kägelformade glaskupor, triangulär fotplatta av marmor. En kupa etikettmärkt. Höjd 151 cm.

Instabil, slitage, smärre skador, en skruv till ljusarmsfäste och en till glaskupa saknas. Ej funktionstestad.

Utropspris
6 000 SEK