Systembolagets Dryckesauktion – december D064
Helsinki Winter Sale F504
Selected Gifts E1128
Curated Timepieces – november F529
Josef Frank med vänner – Winter Edition F534
Jerns Vapensamling E1122
En svensk privatsamling F578
The Beautiful Line F593
Design Jewellery Online E1100

Nystilar

Nystilar

MÖBELGRUPP, 5 delar (2+1+1+1), barockstil. Tidigt 1900-tal.

Stol med fast stoppad rygg samt sits, två bokhyllor (längd ca 137, djup ca 39, höjd ca 158), skåp med 2 dörrpar med bakomliggande hyllor (längd ca 115, djup 43, höjd ca 158 cm), bord med utdragslåda i sarg samt kopplade ben (längd ca 167, bredd ca 82, höjd ca 79 cm). Samtliga delar i rikt skuren dekor med bland annat lejontassar samt blommor och blad. Nyckel finns.

Slitage, repor och nagg/stötmärken.

Utropspris
4 000 SEK