Mahognyfanérat. Lätt svängd topp med skrivyta klädd i brunt läder. Tre lådor i sargen. Rik dekor av förgyllda bronsbeslag i rocailleformationer, rainceauxer och c-skrollade ornament. Lätt svängda ben, dekorerade med kvinnliga termfigurer troligen från Isobs fabel. Höjd ca 79. Bredd ca 92. Längd ca 174 cm. Nyckel finns.
Slitage. Grovt bortfall av fanér, särskilt på ben. Sprickor. Anlöpningar. Bristningar. Vissa beslag något lösa och utbytta. Fläckar. Ben något lösa. Repor. Smärre hål i läder. Lädret har lossnat något ifrån bordet.