Vit glasyr med förgylld kantdekor. 12 mattallrikar. 12 entrétallrikar. 12 assietter. 12 djupa tallrikar. 4 uppläggningsfat. 2 skålar. 2 såsskålar. Mattallrikens diameter 24,5 cm.
1 mattallrik och skålar med sliten förgyllning. Färgskiftningar i förgyllning. Smärre repor.