SALONGSBORD, nyrokoko, 1800-talets slut.
Fanerad med olika träslag, bland annat rot. Konturerad skiva. Fyra kopplade ben. Gulmetallbeslag. Längd 85, bredd 81, höjd 76cm.
Bruksslitage. Genomgående spricka i skiva. Fanérskador.