FOTOGENLAMPA, "Petronella". Design Henning Koppel, 1962.

Mässing med ytterkupa i vitt opakt glas. Brännglas i transparent glas. Höjd 34 inkl. skärmar och glasrör.

Obetydligt slitage, smärre nagg på skärmen.

Utropspris
1 500 SEK