LJUSKRONA, oskariansk, 1800-talets andra hälft. Höjd 95 cm.
Förgylld stomme av mässing. Behängd med olikslipade prismor. För 12 ljus. 6 elektrifierade ljuspunkter. Ljusmanschetter av glas i olika storlek. Diameter 75 cm.
Någon prisma med nagg. Någon prisma saknas. Smärre ytslitage.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.