HÄNGSKÅP / ÖVERSKÅP. Allmoge. Järvsö, Hälsingland, märkt APD 1824.

Molnmarmorerat mot mörk botten, dörren med blomstermåleri sammanhållet av rosett. Rakt profilerat krön, hyllinredning, två lådor med dragringar. Längd 111, djup 31, höjd 115 cm.

Skador, slitage, sprickor. Fernissat. Lås saknas, två mindre lådlistor saknas, en upphängningsögla saknas, en lådbotten senare. Spår av tidigare monogram och årtal (KID 1814?).

Utropspris
8 000 SEK