KARUSELLBORD. Empire, 1800-tal.

Tredelad betsad pelarfot. Lådor i sarg, div. träintarsia bl.a björk, delvis klädd lös skiva. Diameter 107, höjd ca 70 cm.

Slitage, senare klädd skiva. Smärre kompletteringar.

Utropspris
3 000 SEK