Jakaranda, björk och svärtat trä. Rektangulärt, höj- och sänkbart samt utfällbar skiva av björk med stiliserad geometrisk dekor. H 61 resp 74, l 112 resp 224, b 68.
Modellen patentsökt år 1936.
Renoverad och senare bemålad. Rispor och repor. Reglage i ben löst. Skivans övre del med enstaka värmeskador och repor.