KISTA, möjligen Ryssland, 1800-talets senare hälft.

Rak form, rundade hörn, locket med konturerad framkant, målad dekor med motiv av lådfronter, nyckelskyltar i mässing, stämplad med krönt monogram. Längd 129 cm, djup 55 cm, höjd 66 cm.

Slitage, skador, maskstunget, kompletteringar.

Utropspris
150 EUR