Fanerat med bl a mahogny. Svängd skiva, delvis skinnklädd. Rik dekor av bronsbeslag. I sargen tre lådor. Längd 173, bredd 95 och höjd 80 cm.
Smärre slitage. Repor. Fanérskador. Nyckel saknas.