Samtliga förutom 1 st är så kallade matskedar. 1700-tal, varav en från 1804. Olika modeller och variation vad gäller storlek. Mestadels med så kallat fiolskaft. Längd ca 19-23 cm.
Slitage, repor och bucklor. Anlupet. Graverade bokstäver och siffror. Otydliga stämplar.