SNUSFLASKOR, sju stycken, porslin, glas, sten. Kina, 18/1900- tal.

Olika form och storlek varav några med målad dekor, en med silverbeslag och infällda turkoser resp lapis lazuli. Höjd 5-9,5 cm.

Slitage, Två lock med skada vid fästet och locken medföljer lösa, några infattade turkoser saknas.

Proveniens

From the Nils Nessim Collection.

Utropspris
5 000 SEK