PARTI FORNFÖREMÅL, 13 delar, lergods, fajans, brons, mest Egypten och sentid, ca 664-331 f Kr.

Fem ushebti varav tre med bemålning. 7 olika amuletter av fajans i form av bla olika gudomar. Bronsfigurin av gudom. Höjd 0,5-9 cm.

Slitage, nagg, smärre skador, en amulett ituslagen. Bronsfigurinen saknar sockel.

Utropspris
2 000 SEK