SEKRETÄR, rokoko, Mathias Engström (mästare i Stockholm 1758-1797).
Fanerad. Beslag av delvis förgylld mässing. Tre lådvarv. Signerad i inre lådbotten "M.ENGSTRÖM". Bredd: 103 cm, Djup: 46 cm, Höjd: 100 cm. Nyckel finns.
Slitage, fanérresningar samt skador, sprickor, lösa nyckelskylltar, renoverad.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.