TAKKRONA SAMT VÄGGLAMPETTER, 1 par, 1900-talets andra hälft. Takkronans höjd 45 cm.

Stommar av mässing. Takkronan med 5 ljusarmar. Lampetter med 2 ljusarmar. Behängda med prismor. Lampetternas höjd 35 cm.

Ej funktionstestade. Några repor. Skärmar med slitage och skador.

Utropspris
1 500 SEK
 Dölj
 Visa mer

Modern Art & Design 660

62. Berndt Friberg, vaser, 10 st och skålar, 2 st, stengods, Gustavsbergs studio, 1960-tal.
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
Aktuellt bud:
- SEK