Ek resp. bemålad i ekimitation. Två lösa skåpshurtsar med skåpsluckor tre riktningar. Pulpet åt två håll, lucka. I sargen lådor. Längd 150, bredd 149, höjd 112-122 cm.
Slitage, skador. Hål och hack. Färgbortfall. Beslag saknas. Nyckel saknas.