"Pâquerette". Rektangulär fot i frostat glas, stammen med flätat geometrisk mönster, delvis blombestrött. Sandblästrad signering R. Lalique. Höjd 23.
Slitage. Bägge ljusstakarna med stora nagg i foten. Märken och repor.