LJUSSTAKE, brons, 1400/1500-tals typ, mellanöstern, troligen Ottomansk.

Konformad nedtill med något utskjutande mitt och indragen hals. Kraftig ljushållare. Höjd 34. Botten diam 18.

Bruksslitage, skador, sprickor med enstaka lagning. Stam med förstärkning undertill/lagning.

Utropspris
8 000 SEK