SNEDKLAFFBYRÅ. Rokoko, 1700-tal.

Ek med flera träslag, intarsiadekor. Dubbelsvept form med tre lådor och låd- och fackinredning bakom klaff. Bronsbeslag. Längd 128, bredd 53, höjd 105 cm. Nyckel finns.

Skador, bortfall, sprickor.

Utropspris
16 000 SEK