DRÄKT, nationalromantisk, 1890-tal.

Samisk stil, gräddfärgad ylle med gröna detaljer och mässingsknappar och detaljer. Klänning rak modell, rygglängd ca129cm, bröstvidd ca104 cm, bröstlapp med silverbroderi, krage, skärp i skinn och mässing längd ca80cm, 2 mössor, getskinnsväska.

Malskador. Slitage. Skador.

Utropspris
2 000 SEK