KARAFF, glas och silver, Fedor Lorie, Moskva (1908-1917).

Glaskaraff med rutslipad dekor, silvermontering med dekor av lagerkrans med girlang, lock krönt av pinjekotte. Invändig förgyllning. Handtag med ametistliknande sten i fleuron samt graverad plakett med inskription BB 1887 27/11 1912. Höjd 37 cm.

Nagg.

Utropspris
15 000 SEK