SKÅL, troligen Ann Wärff, signerad W, Kosta, 1900-talets andra hälft.

Numrerad C 5773. Lätt blå glasmassa, med naivistiskt graverad dekor. Konformad på rund fot. Diameter ca 29,5, höjd ca 17 cm.

Smärre slitage, mindre repor. Tillverkningsdefekter, vilka möjligen tillhör själva konstverket.

Utropspris
3 000 SEK