TALLRIKAR, 6 st, porslin, Robert Rauschenberg, Guggenheim Museum, USA 1997.
Tryckt dekor med olika motiv. Märkt Rauschenberg Exklusive Edition for Guggenheim Museum GUGGENHEIM 1997 Robert Rauschenberg/Licensed by VAGA. New York. NY 1997 SRGF. Made in U.S.A. Diameter 26 cm. Orginalkartonger medföljer.
Smärre slitage. Någon med kantnagg/eller möjligen tillverkningsdefekt.
Robert Rauschenberg var en amerikansk skulptör och bildkonstnär konstnär född i Texas. Rauschenberg studerade vid Black Mountain College i North Carolina och vid Art Students League i New York tillsammans med bland annat Cy Twombly. Rauschenberg kan ses som representant för den abstrakta expressionismen, popkonsten och kallas ibland även neo-dadaist likt Jasper Johns. På 1950-talet blev han känd för sina så kallade "Combines" som bestod av icke-traditionella material och föremål som fördes samman till innovativa kombinationer. Ett känt verk av Rauschenberg finns på Moderna Museet i Stockholm och heter ”Monogram”. Verket består delvis av en uppstoppad get med ett bildäck runt midjan. Rauschenbergs verk kännetecknas av en dialog mellan ”the handmade and the readymade”.