Vit glasyr med förgylld dekor. 13 kaffekoppar med fat, kaffekanna med lock, sockerskål med lock, gräddkanna. Märkt "Made in Sveden. Rörstrand". Höjd koppar 6cm, kaffekanna 22 cm.
Slitage. Ett lock med senare knopp. Ett kaffefat med lagning. Enstaka delar med nagg och sprickor.
Modellen upptagen i Rörstrands priskurant 1908-1909.