Sign "P Törneman 1964". Stomme i valnöt, ritad av David Rosén.
Emaljsskiva med mönster "Röd kvadrat", ritad av Algot "P" Törneman. L 168, b 58, h 52.
Tillverkat vid NK:s verkstäder i Nyköping. Tillverkades i ek, teak samt valnöt.
Repor, bruksslitage.
Liknande bord avbildat i Berglund, Erik; Engdal, Sten: "Möbelråd...", Appelbergs, Uppsala, 1961, s 139.