Cylindrisk och rektangulär dosa, båda med motiv av trojka i snölandskap. Diameter 10, höjd 6 cm respektive längd 12,5, bredd 8,5, höjd 4,5 cm. Invändigt mörkt röda med märkning från Vishnyakov fabriken. Cigarretui med innerhylsa i sköldpadd. Utvändigt polykromt bemålad med fågelbur och hund i trädgårdslandskap. Längd 14 cm.
Slitage. Skador. Krackeleringar. Dekorelement löst på cigarretuiet.
Two Russian papier maché and laquer boxes, Vishnyakov Factory, late 19th century. Both finely painted with racing troikas in winter landscapes.