SKRIVBORD, sengustaviansk provins, tidigt 1800-tal.

Svartmålat. Rektangulär skiva med rundade hörn, två lådor i sargen, runda nyckelskyltar av mässing, fyra nedåt avsmalnande ben. Längd 135, bredd 69, höjd 74,5 cm. Nyckel finns.

Slitage, färgen ställvis hårt sliten, smärre sprickor, renoverat, gammal men utbytt skiva.

Utropspris
19 000 SEK