KRUKA och VAS, keramik, "Sgrafitti" signerade och daterade Josef Ekberg Gustafsberg 1921 och 1913.
Blå samt turkosfärgad blomdekor. Höjd 19 - 10 cm. Mynningens diameter 16,5 - 4,5 cm.
Krackelyr samt hårsprickor på inre sidan. Slitage.