SKÅLFAT, glas, signerad Lalique France.
Kvadratisk. Dekor av rosenkvistar i relief. 24,5x24,5.
Obetydligt slitage. Nagg nära ett hörn.
René Lalique var en fransk juvelerare och glaskonstnär som startade egen verkstad 1885. Runt sekelskiftet bestod hans produktion mest av utsökta smycken i avancerad Art Nouveau. Från omkring 1920 övergick René Lalique till att skapa till glaskonst. Laliques glas är formblåsta med naturalistiskt utformad dekor av växter, kvinnor och djur i en väl avvägd harmoni. Lalique tillverkade förutom konstglas även parfymflaskor, lampor och servisglas. Fabriken är aktiv än idag.