KAMERA, Hasselblad, Supreme Wide Angle, nr CIW1253, 1954.

Vidvinkelkamera. Kamerahus med Objektiv. Objektiv Carl Zeiss Biogon, 1:4,5 f=38 mm, nr 1074215. Avtagbar sökare. Väska i skinn, med text egenhändigt skriven av Erskine, medföljer. Höjd på kamera ca 8,5 cm. Väskans höjd ca 18 cm.

Både Kamerahus och objektiv med bruksslitage, repor, märken. Smärre smuts. Hus med målade prickar vid sökarens fäste. Sökare med smuts och slöja. Objektivets optik med obetydelsefullt slitage. Ej funktionstestad. Väska med slitage, repor, mindre revor, samt har släppt vid sömmarna vid den ena kortsidan.

Proveniens

Har tillhört arkitekten Ralph Erskine.

Utropspris
7 000 SEK