Fajansbricka med målad dekor av blommor. Signerad och daterad Rörstrand 1909. Underrede i mahogny brickmärkt NK. Längd 83, bredd 62, höjd 78 cm.
Sprickor och krackelyrer. Underrede med slitage.
Gustav VI Adolf med inventarieetikett från Ulriksdalsslott.