TEBORD, fajans, Rörstrand, 1909. Kunglig proveniens.

Fajansbricka med målad dekor av blommor. Signerad och daterad Rörstrand 1909. Underrede i mahogny brickmärkt NK. Längd 83, bredd 62, höjd 78 cm.

Sprickor och krackelyrer. Underrede med slitage.

Proveniens

Gustav VI Adolf med inventarieetikett från Ulriksdalsslott.

Utropspris
8 000 SEK