SKULPTUR, metall, glas samt plast, "Frankenstein Robot", Clayton Bailey, 1987.
Robot i form av Frankensteins monster. Höjd ca 145 cm. Ett häfte om Baileys robotar medföljer.
Slitage, repor och nagg samt någon buckla (tillhör möjligen det ursprungliga konstverket). Ej funktionstestad.