Dekor av ovala/elliptiska former i guld samt rosa mot vit fond. 17 tekoppar med fat+1 fat.
Slitage, repor, färgbortfall. 2 koppar med sprickor varav 1 lagad. 2 hänklar lagade. 1 tallrik med spricka.