TEKANNA på RECHAUD, silver. Gustaf Folcker, Stockholm 1846. Vikt ca 1295g.

Nyrokoko. Tre delar. Kanna med bukig form och breda godronner. Lockknopp och handtag i ben. Rechaud med genombrutna hänklar på fyrsidig bas med godronner på volutfötter. Samtliga delar stämplade. Höjd 30.m

Bruksslitage. Åldersslitage på knoppen och handtaget i ben.

Utropspris
6 000 SEK