Nyrokoko. Tre delar. Kanna med bukig form och breda godronner. Lockknopp och handtag i ben. Rechaud med genombrutna hänklar på fyrsidig bas med godronner på volutfötter. Samtliga delar stämplade. Höjd 30.m
Bruksslitage. Åldersslitage på knoppen och handtaget i ben.