6 stolar i senbarock samt 1 stol i rokoko, samtliga med genombruten rygg och balusterbricka, lösa stoppade sitsar, kopplade ben med h-kryss.
Slitage, repor och nagg. Färgbortfall, maskstungna, torrsprickor. Kompletterade och renoverade (bl a stärkta stolramar, senare sitsar). Någon stol med lagning vid balusterbricka, någon stol med smärre skador på rygg (denna är något lös).