Fanérad i alm samt almrot och blindträ i furu. Bukig form, rutlagd faner, profilerad skiva. Klassicistiska beslag i Holländsk stil, förgyllda. Längd ca 114, djup ca 52, höjd ca 82 cm. Nyckel finns.
Slitage, repor, torrsprickor, några fanérskador. Smärre renovering och komplettering, varav bl a senare glidlister samt möjligen senare beslag (dock troligen ursprungliga).
Har tidigare stått på länsresidenset i Karlstad.