Förgylld. Skuren dekor av lagerblad, pärlstav samt spiralband. Genombrutet krön samt underdel. Centralt i krönet medaljon med infälld spegel. Kvicksilverfolierat glas. Märkt med Stockholms hallstämpel 1793. Höjd ca 91 cm.
Slitage, repor, smärre sprickor, fläckar. Något maskstungen på backsidan. Omarbetad. Senare glas. Senare äldre backstycke. Något lös dekorelement.
Sylvén, Torsten & Welander-Berggren, Elsebeth, Speglar: spegelmakare & fabrikörer i Sverige, Prisma, Stockholm, 2000, sid 115.