STRÖSOCKERSKÅLAR, 1 par, silver, Abraham Hamnqvist, Åmål 1815. Vikt ca 1585 gram.

Delvis godronnerade skålar. På tredelad fot med dekor av svanar. 3 kulfötter. Locken krönta av keruber med fruktfat. Även locken med stämplar. Höjd 28 cm.

Obetydliga repor och märken.

Utropspris
12 000 SEK