GEORGE ANDERS OLOFSSON, olja på pannå. Signerad och daterad -21.
"Tanger" (stad i norra Marocko). Figurscen. Enligt beskrivning á tergo, skall denna vara "Marockansk marknad", med vilken Olofsson deltog på Parissalongen. Ca 24 x 34,5 cm.
Slitage, något märke och någon repa. Mindre krackelyr.
Svenskt Konstnärslexikon, Allhems Förlag.