George Anders Olofsson

(Sverige, Född 1894)
George Anders Olofsson
(Sverige, Född 1894)

GEORGE ANDERS OLOFSSON, olja på pannå. Signerad och daterad -21.

"Tanger" (stad i norra Marocko). Figurscen. Enligt beskrivning á tergo, skall denna vara "Marockansk marknad", med vilken Olofsson deltog på Parissalongen. Ca 24 x 34,5 cm.

Slitage, något märke och någon repa. Mindre krackelyr.

Svenskt Konstnärslexikon, Allhems Förlag.

Utropspris
2 000 SEK